top of page

Niko ne plaća nerealne poreze.




„Stvari su jednostavne, svi porezi su loši“

Arthur Betz Laffer



Prikazani graf predstavlja tzv. Lafferovu krivulju koju je osmislio Američki ekonomista Arthur Betz Laffer. Na X osi grafa su porezne stope a na Y osi porezni prihod. Posmatrajući krivu dolazimo do zaključka da će povećanje poreznih stopa dovesti do povećanja poreznih prihoda sve do tačke M odakle će porezni prihodi padati. I nulta i sto postotna stopa poreza dovodi do istog nivoa prihoda



Dakle, tačka M predstavlja maksimalnu moguću poreznu stopu za maksimalni porezni prihod. Svako povećanje poreznih stopa preko M nivoa dovodi do pada poreznih prihoda iz prostog razloga što privreda neće moći izdržati pritisak, te će bježati u sivu zonu. Dakle, Laffer se zalaže za što manje poreze što bi trebalo dovesti do veće štednje ili veće potrošnje, a i jedno i drugo utječe na ekonomski rast.



Siva ekonomija nije nikakav ekonomski fenomen. Ona u određenoj mjeri postoji u svim zemljama, tako je primjerice udio sive ekonomije u BDP-u Njemačke procjenjen na 12 % (kada govorimo o sivoj ekonomiji uvijek govorimo o procjenjenim veličinama, jer je teško mjeriti nešto što se ne vidi). U BiH siva ekonomija čini oko trećinu dohotka što je oko 10 milijardi KM. Ako pretpostavimo da je porezni obuhvat samo 10% dođemo do 1 milijarde KM poreznih prihoda manje za državu odnosno entitete.



No, siva ekonomija nije sama po sebi problem. Većina novca koji se zarazi u sivoj zoni ispliva u formalnu ekonomiju kroz potrošnju, što znači da ona ne utječe značajno na ekonomski rast. Međutim, problem je u tome što siva ekonomija dovodi do deformacije tržišta stavljajući privrednike iz sive zone u povoljniji položaj. Takođe, danas ili sutra će radnici koji rade u sivoj zoni biti teret društva, ukoliko ne zarade dovoljno za pristojan život u starosti.



Šta je glavni pokretač sive ekonomije ? Glavni pokretač sive ekonomije u FBiH jestu preveliki porezi na dohodak koji idu i do 70 % bruto plate. Suludo je da se rad ovoliko „kažnjava“ a nerad subvencioniše.



Na Lafferovoj krivulji BiH, a posebice FBiH se nalazi u desnoj strani. Potrebno je što je moguće prije rasteretiti privredu. Niko ne plaća nerealne poreze. Kada se porezi smanje na „normalan nivo“ smanjit će se i siva ekonomija, jer je jednostavnije igrati po pravilima nego riskirati kaznu.



Dobar primjer prihvatanja Lafferove logike o što je moguće manjim porezima jeste Rumunija koja je najbrže rastuća ekonomija EU.

Comments


Aktuelno
bottom of page