Javna preduzeća u službi političkih partija
Trenutno u FBiH postoje 52 preduzeća koja su djelimično ili u potpunosti u vlasništvu Vlade FBiH. Trenutni sastav Vlade na čelu sa premijerom Fadilom Novalićem podijelio je ova preduzeća u tri skupine i to: strateška (21 preduzeće), privredna društva sa poteškoćama (23 preduzeća) i preduzeća za privatizaciju (8 preduzeća). Neka od strateških preduzeća su: Željeznice FBiH, Međunarodni aerodrom Sarajevo, JP Autoceste FBiH, Igman Konjic, Unis Ginex, dvije elektroprivrede, dvije pošte itd.
Od 52 preduzeća 44 se nalazi u većinskom vlasništvu Vlade FBiH. Zajednička karakteristika privrednih društava sa poteškoćama jeste to što se određena preduzeća drže „jedva iznad vode“ , a dobar dio njih gomilaju gubitke godinama.
Često možemo čuti priču u javnosti, kada se spomene riječ privatizacija da se prodaje tzv. obiteljsko zlato. Ali treba biti realan. Kakva je korist stanovništva FBiH od javnih preduzeća? Gotovo pa nikakva. Isključivu korist od javnih preduzeća imaju političke partije. Nakon svakih izbora, političke partije raspodjeljuju pozicije u javnim preduzećima proporcionalno izbornom rezultatu. Vlada FBiH kao vlasnik preduzeća imenuje nadzorni odbor po motu stranački podoban a ne sposoban. Takođe Vlada imenuje i menadžment koji je najvažniji organ za poslovanje preduzeća po istom motu, tako da čitavu upravljačku strukturu preduzeća čine političke marionete. Preduzeća koja u ovakvim okolnostima posluju pozitivno često imaju monopolski položaj, pa im i nije teško poslovati pozitivno.
Često se navodi BH TELECOM kao primjer uspješnog preduzeća koji je u državnom vlasništvu. Bruto dobit ovog preduzeća u 2016. god. iznosila je 76 miliona konvertibilnih maraka. Ali šta već znači dobit od 76 miliona, možda je ta dobit trebala biti tri puta veća, da se efikasnije upravljalo. Npr. racio likvidnosti BH TELECOMA za 2016. god. iznosio je 4, što znači da preduzeće svaku marku svojih pristiglih kratkoročnih obaveza može pokriti sa četiri marke, u prijevodu tri marke stoje neiskorištene.
Potrebno je što je moguće prije razdvojiti upravljačku od vlasničke strukture. ukoliko želimo i dalje imati preduzeća koja su od nacionanog interesa. Ako se do ne desi, onda je bolje da privatiziramo ostatak državnog kapitala što je prije moguće, dok preduzeća imaju još neku vrijednost.
Comments