top of page

Eksplozivno brzo rastuće tržište: Pravo vrijeme da napravite vlastitu kriptovalutu?


Bitcoin je decentralizirana, distribuirana, anonimna platna mreža, a ujedno i virtualna valuta koju ta platna mreža koristi. Bitcoin platna mreža funkcionira pomoću kompleksnog algoritma.


Transakcije u mreži Bitcoin (s velikim B) se bilježe u javnoj knjizi (popisu transakcija) koristeći vlastitu valutu, koja se također zove bitcoin (ali s malim slovom "b"). Plaćanja se provode na principu peer-to-peer mreže, bez središnje institucije ili jednog administratora.


Novi bitcoini dodjeljuju se kao nagrada za obradu transakcija korisnicima koji nude svoju računalnu snagu za provjeru i spremanje uplata u javnoj knjizi. Ovi pojedinci ili tvrtke uključuju se u aktivnosti održavanja Bitcoin mreže (tzv. "rudarenje") u zamjenu za transakcijske pristojbe i novonastale bitcoine.


Osim rudarenjem, bitcoini se mogu kupiti novcem (u kunama, eurima, dolarima ili bilo kojoj drugoj valuti) ili se dobivaju u zamjenu za proizvode i usluge. Korisnici mogu slati i primati bitcoine elektroničkim putem za neznatnu naknadu pomoću računalnih programa (tzv. "novčanika"), koji se mogu nalaziti na osobnom računalu, mobilnom uređaju ili na internetu kao web aplikacija.


Godinama se priča o njima, ali 2017. ostat će zapamćena kao godina velikog prodora kriptovaluta u mainstream fokus. Glavni razlog je svakako činjenica da se kriptovalute više jednostavno ne mogu ignorirati - naime, ove godine ukupna vrijednost svih kriptovaluta (među kojima, dakako, potpuno dominira Bitcoin) porasla je za čak 10 puta te sada iznosi više od 170 milijardi USD.


Aktuelno
bottom of page