top of page

BDP i glave stanovnika: Šta je BDP i šta nam govori o nekoj zemlji?


Slušajući ekonomiste, a možda još više političare, sigurno ste puno puta čuli termin BDP. Vjerojatno i znate što on okvirno predstavlja, ali o BDP-u se može reći još puno više.


BDP nam može relativno dobro reći kakav nam je trenutačno životni standard u zemlji i kakav će nam biti, ali ako ga znamo pravilno čitati. Krenimo redom, od samog naziva - BDP je kratica "Bruto domaći proizvod" (GDP na engleskom - "Gross domestic product"), a označava, kako mu i samo ime sugerira, ukupan skup svih dobara i usluga proizvedenih u jednoj zemlji tijekom 1 godine, izraženo u novčanim jedincima. Imamo puno zemalja na svijetu, a BDP će nam otkriti koliko su one zapravo "jake" jer teško da ima boljeg pokazatelja snage. No, kako ćemo uskoro i vidjeti, sam BDP neće nam nužno reći previše o kvaliteti života stanovnika te zemlje.


Znamo što BDP znači, ali što je on zapravo? Ukratko - BDP je brojka koja predstavlja opću ekonomsku aktivnost jedne zemlje u toku godine, i u BDP ulaze samo oni proizvodi koji su namijenjeni krajnjoj potrošnji.


BDP je suma:

- lične potrošnje (svaka potrošnja domaće i strane fizičke osobe u toj zemlji),

- državne potrošnje (svaka državna potrošnja osim socijalne pomoći),

-bruto investicija (sve investicije u jednoj zemlji),

- neto izvoza (razlika između ukupnog izvoza i ukupnog uvoza).


Jedna zemlja može imati ogroman BDP, biti sukladno tome vrlo snažna, a da se njezino stanovništvo ne može pohvaliti dobrim životnim standardom. Zato koristimo dugi pokazatelj, BDP po glavi stanovnika i izračunava se kada vrijednost konačnih dobara i usluga proizvedenih u jednoj državi u jednoj godini, preračunatih prema tržišnom kursu u američki dolar i podijeljenih prosječnim stanovništvom te godine.


BDP po stanovniku često se smatra pokazateljem životnoga standarda zemlje, iako to može biti sporno, jer on nije mjerilo osobnih primanja.

Aktuelno
bottom of page